Producția industrială a scăzut cu 0,5% în zona euro și cu 0,3% în UE
Source: Eurostat, ec.europa.eu/eurostat. Reprodus nemodificat sub licența Creative Commons Atribuire 4.0 Internațional. Documentul original ↗
Traducere. Traducere automată din engleză, realizată de FXHome și publicată în condițiile de reproducere ale sursei; textul original este cel de referință: Industrial production down by 0.5% in the euro area and by 0.3% in the EU.
Prezentare generală
În august 2026, față de iulie 2026, producția industrială ajustată sezonier a scăzut cu 0,5% în zona euro și cu 0,3% în UE, potrivit primelor estimări ale Eurostat, oficiul de statistică al Uniunii Europene. În iulie 2026, producția industrială a scăzut cu 0,3% în zona euro și cu 0,4% în UE.
În august 2026, față de august 2025, producția industrială a scăzut cu 1,1% în zona euro și cu 0,2% în UE.

Comparația lunară pe principalele grupe industriale și pe state membre
În zona euro, în august 2026, față de iulie 2026, producția industrială
a scăzut cu 0,8% pentru bunurile intermediare,
a scăzut cu 0,6% pentru energie,
a crescut cu 0,4% pentru bunurile de capital,
a crescut cu 0,2% pentru bunurile de consum durabile,
a scăzut cu 2,7% pentru bunurile de consum nedurabile.
În UE, producția industrială
a scăzut cu 0,3% pentru bunurile intermediare,
a scăzut cu 0,5% pentru energie,
a crescut cu 0,7% pentru bunurile de capital,
a rămas stabilă pentru bunurile de consum durabile,
a scăzut cu 2,3% pentru bunurile de consum nedurabile.
Cele mai mari scăderi lunare au fost înregistrate în Belgia (-5,1%), Irlanda (-3,1%) și Portugalia (-2,0%). Cele mai mari creșteri au fost observate în Suedia (+6,5%), Estonia (+4,3%) și Țările de Jos (+2,6%).
Comparația anuală pe principalele grupe industriale și pe state membre
În zona euro, în august 2026, față de august 2025, producția industrială
a scăzut cu 0,4% pentru bunurile intermediare,
a crescut cu 3,1% pentru energie,
a crescut cu 3,0% pentru bunurile de capital,
a crescut cu 0,4% pentru bunurile de consum durabile,
a scăzut cu 9,1% pentru bunurile de consum nedurabile.
În UE, producția industrială
a crescut cu 0,3% pentru bunurile intermediare,
a crescut cu 2,4% pentru energie,
a crescut cu 3,6% pentru bunurile de capital,
a crescut cu 0,8% pentru bunurile de consum durabile,
a scăzut cu 6,7% pentru bunurile de consum nedurabile.
Cele mai mari scăderi anuale au fost înregistrate în Irlanda (-15,0%), Belgia (-7,1%) și Bulgaria (-5,4%). Cele mai mari creșteri au fost observate în Țările de Jos (+9,8%), Ungaria (+8,8%) și Danemarca (+8,3%).
Tabele
Industrial production % change compared with previous month* |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Mar-26 |
Apr-26 |
May-26 |
Jun-26 |
Jul-26 |
Aug-26 |
|
Euro area |
||||||
Total industry |
0.5 |
0.2 |
0.2 |
-0.1 |
-0.3 |
-0.5 |
Intermediate goods |
0.9 |
0.8 |
-0.4 |
-0.8 |
0.2 |
-0.8 |
Energy |
-1.7 |
-0.4 |
2.6 |
1.3 |
0.0 |
-0.6 |
Capital goods |
1.4 |
-0.4 |
0.4 |
-1.7 |
0.7 |
0.4 |
Durable consumer goods |
-0.8 |
1.5 |
-0.9 |
0.7 |
0.4 |
0.2 |
Non-durable consumer goods |
-4.7 |
3.0 |
3.3 |
2.7 |
-2.7 |
-2.7 |
EU |
||||||
Total industry |
0.8 |
0.2 |
0.2 |
0.0 |
-0.4 |
-0.3 |
Intermediate goods |
1.5 |
0.7 |
-0.2 |
-0.7 |
-0.3 |
-0.3 |
Energy |
-1.7 |
-0.1 |
2.0 |
0.6 |
0.4 |
-0.5 |
Capital goods |
1.5 |
-0.2 |
0.4 |
-1.4 |
0.5 |
0.7 |
Durable consumer goods |
-0.1 |
0.5 |
-0.4 |
1.1 |
0.0 |
0.0 |
Non-durable consumer goods |
-2.9 |
2.0 |
2.7 |
2.2 |
-2.3 |
-2.3 |
* Calendar and seasonally adjusted Source dataset: sts_inpr_m
|
||||||
Industrial production % change compared with previous month* |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Mar-26 |
Apr-26 |
May-26 |
Jun-26 |
Jul-26 |
Aug-26 |
|
Euro area |
0.5 |
0.2 |
0.2 |
-0.1 |
-0.3 |
-0.5 |
EU |
0.8 |
0.2 |
0.2 |
0.0 |
-0.4 |
-0.3 |
Belgium |
-1.6 |
1.1 |
-3.0 |
0.5 |
0.8 |
-5.1 |
Bulgaria |
5.3 |
-4.6 |
-0.6 |
-0.1 |
-2.9 |
0.8 |
Czechia |
-0.1 |
1.6 |
-0.9 |
1.4 |
-1.0 |
0.3 |
Denmark |
6.3 |
-0.5 |
-3.3 |
3.5 |
-1.6 |
0.9 |
Germany |
-0.9 |
0.1 |
1.0 |
0.3 |
-1.7 |
0.4 |
Estonia |
-2.4 |
1.2 |
-0.2 |
-2.2 |
0.9 |
4.3 |
Ireland |
0.7 |
1.0 |
-0.2 |
0.4 |
1.4 |
-3.1 |
Greece |
1.4 |
-3.5 |
1.9 |
-0.1 |
-2.0 |
2.4 |
Spain |
2.8 |
-0.6 |
1.0 |
-0.5 |
0.6 |
-0.8 |
France |
1.4 |
0.0 |
-0.1 |
0.0 |
-0.7 |
-0.3 |
Croatia |
-0.9 |
-0.5 |
-1.4 |
4.5 |
2.3 |
-0.4 |
Italy |
0.7 |
0.3 |
-0.3 |
-1.0 |
0.6 |
-1.3 |
Cyprus |
1.5 |
-0.1 |
-0.3 |
-1.1 |
0.7 |
-1.8 |
Latvia |
1.0 |
-0.4 |
0.1 |
-0.9 |
0.0 |
0.3 |
Lithuania |
3.2 |
-1.7 |
-2.2 |
1.8 |
-2.6 |
0.2 |
Luxembourg |
4.0 |
2.2 |
6.0 |
-11.2 |
4.6 |
2.5 |
Hungary |
3.5 |
-1.3 |
2.7 |
-1.2 |
1.8 |
1.0 |
Malta |
-1.5 |
5.7 |
-6.0 |
0.4 |
3.2 |
0.1 |
Netherlands |
1.7 |
2.7 |
1.2 |
-1.4 |
2.7 |
2.6 |
Austria |
-1.2 |
0.6 |
-1.4 |
1.6 |
-0.4 |
-0.9 |
Poland |
5.4 |
-3.4 |
2.0 |
-0.3 |
0.6 |
-1.8 |
Portugal |
4.4 |
-2.2 |
1.1 |
-4.5 |
0.4 |
-2.0 |
Romania |
0.4 |
1.6 |
-2.8 |
-0.5 |
-1.3 |
1.6 |
Slovenia |
4.3 |
0.0 |
0.2 |
-1.8 |
0.7 |
1.6 |
Slovakia |
0.7 |
0.0 |
0.0 |
-0.7 |
-0.7 |
-0.6 |
Finland |
2.8 |
-2.0 |
-1.5 |
1.9 |
-1.1 |
-1.2 |
Sweden |
-1.7 |
3.5 |
1.0 |
-0.4 |
-3.9 |
6.5 |
Norway |
-1.1 |
0.7 |
-1.0 |
7.5 |
-7.1 |
1.1 |
Switzerland |
0.9 |
4.0 |
8.4 |
0.6 |
: |
: |
* Calendar and seasonally adjusted : Data not available Source dataset: sts_inpr_m
|
||||||
Industrial production % change compared with same month of the previous year* |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Mar-26 |
Apr-26 |
May-26 |
Jun-26 |
Jul-26 |
Aug-26 |
|
Euro area |
||||||
Total industry |
-3.0 |
0.2 |
-0.1 |
-0.2 |
-0.3 |
-1.1 |
Intermediate goods |
-1.0 |
0.9 |
1.3 |
0.3 |
0.2 |
-0.4 |
Energy |
-0.2 |
1.6 |
1.4 |
0.5 |
3.4 |
3.1 |
Capital goods |
1.8 |
3.3 |
2.7 |
-0.6 |
1.6 |
3.0 |
Durable consumer goods |
-5.1 |
-3.0 |
-2.8 |
-1.6 |
-1.6 |
0.4 |
Non-durable consumer goods |
-13.8 |
-5.7 |
-6.8 |
-0.8 |
-4.8 |
-9.1 |
EU |
||||||
Total industry |
-1.7 |
0.8 |
0.6 |
0.3 |
0.2 |
-0.2 |
Intermediate goods |
-0.2 |
1.2 |
1.9 |
1.0 |
0.3 |
0.3 |
Energy |
0.2 |
1.5 |
1.3 |
-0.3 |
2.5 |
2.4 |
Capital goods |
2.0 |
3.4 |
3.1 |
0.2 |
2.4 |
3.6 |
Durable consumer goods |
-3.5 |
-2.7 |
-1.7 |
-0.2 |
-0.7 |
0.8 |
Non-durable consumer goods |
-10.0 |
-3.5 |
-4.9 |
-0.2 |
-3.5 |
-6.7 |
* Calendar adjusted Source dataset: sts_inpr_m
|
||||||
Industrial production % change compared with same month of the previous year* |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Mar-26 |
Apr-26 |
May-26 |
Jun-26 |
Jul-26 |
Aug-26 |
|
Euro area |
-3.0 |
0.2 |
-0.1 |
-0.2 |
-0.3 |
-1.1 |
EU |
-1.7 |
0.8 |
0.6 |
0.3 |
0.2 |
-0.2 |
Belgium |
-1.4 |
0.6 |
3.2 |
-2.3 |
-3.1 |
-7.1 |
Bulgaria |
4.7 |
-3.8 |
-5.3 |
-2.6 |
-6.8 |
-5.4 |
Czechia |
0.8 |
1.7 |
1.6 |
3.9 |
3.1 |
2.6 |
Denmark |
15.4 |
13.4 |
5.6 |
5.9 |
6.5 |
8.3 |
Germany |
-4.5 |
-1.5 |
-0.8 |
-0.7 |
-2.5 |
0.4 |
Estonia |
-2.9 |
-3.9 |
-3.0 |
-4.6 |
2.1 |
4.5 |
Ireland |
-22.1 |
-4.3 |
-10.8 |
-2.3 |
0.5 |
-15.0 |
Greece |
8.0 |
2.4 |
4.1 |
1.4 |
-1.0 |
6.0 |
Spain |
2.2 |
2.0 |
3.1 |
1.2 |
2.7 |
1.2 |
France |
1.2 |
2.9 |
3.0 |
-0.3 |
-0.9 |
0.4 |
Croatia |
0.8 |
-2.1 |
-1.1 |
4.3 |
7.1 |
5.2 |
Italy |
1.4 |
1.1 |
1.2 |
-0.6 |
-0.1 |
0.0 |
Cyprus |
2.6 |
1.8 |
2.4 |
0.3 |
1.0 |
-2.8 |
Latvia |
9.5 |
6.5 |
5.9 |
0.5 |
-0.1 |
0.3 |
Lithuania |
4.9 |
7.5 |
1.7 |
7.8 |
6.6 |
3.3 |
Luxembourg |
-4.8 |
-4.9 |
1.9 |
-9.5 |
-4.2 |
-5.3 |
Hungary |
4.1 |
0.9 |
5.4 |
4.2 |
4.7 |
8.8 |
Malta |
-3.7 |
7.7 |
-1.1 |
-2.4 |
4.0 |
5.1 |
Netherlands |
1.1 |
5.2 |
6.3 |
3.8 |
8.8 |
9.8 |
Austria |
-0.1 |
1.3 |
-0.7 |
-0.2 |
-2.1 |
-0.7 |
Poland |
5.3 |
2.0 |
5.3 |
4.9 |
4.3 |
1.8 |
Portugal |
4.0 |
0.7 |
-1.4 |
-1.3 |
-1.0 |
-1.5 |
Romania |
-2.5 |
-3.3 |
-5.4 |
-5.5 |
-6.2 |
-2.6 |
Slovenia |
2.4 |
3.7 |
3.4 |
1.6 |
1.0 |
4.7 |
Slovakia |
-0.8 |
-3.2 |
-2.0 |
2.0 |
2.5 |
-0.1 |
Finland |
7.3 |
3.2 |
0.6 |
4.4 |
4.6 |
0.9 |
Sweden |
2.7 |
5.3 |
6.9 |
-1.0 |
0.4 |
6.3 |
Norway |
2.3 |
1.2 |
0.4 |
9.0 |
-1.8 |
-0.6 |
Switzerland |
-15.1 |
-3.4 |
9.5 |
10.1 |
: |
: |
* Calendar adjusted : Data not available Source dataset: sts_inpr_m
|
||||||
Production indices for total industry, calendar and seasonally adjusted (base year 2021) |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Mar-26 |
Apr-26 |
May-26 |
Jun-26 |
Jul-26 |
Aug-26 |
|
Euro area |
98.0 |
98.2 |
98.4 |
98.3 |
98.0 |
97.5 |
EU |
100.2 |
100.4 |
100.6 |
100.6 |
100.2 |
99.9 |
Belgium |
90.1 |
91.1 |
88.4 |
88.8 |
89.5 |
84.9 |
Bulgaria |
93.7 |
89.4 |
88.9 |
88.8 |
86.2 |
86.9 |
Czechia |
102.9 |
104.5 |
103.6 |
105.0 |
103.9 |
104.2 |
Denmark |
141.7 |
141.0 |
136.3 |
141.1 |
138.8 |
140.1 |
Germany |
90.6 |
90.7 |
91.6 |
91.9 |
90.3 |
90.7 |
Estonia |
89.7 |
90.8 |
90.6 |
88.6 |
89.4 |
93.2 |
Ireland |
112.6 |
113.7 |
113.5 |
114.0 |
115.6 |
112.0 |
Greece |
117.2 |
113.1 |
115.3 |
115.2 |
112.9 |
115.6 |
Spain |
104.1 |
103.5 |
104.5 |
104.0 |
104.6 |
103.8 |
France |
103.5 |
103.5 |
103.4 |
103.4 |
102.7 |
102.4 |
Croatia |
102.1 |
101.6 |
100.2 |
104.7 |
107.1 |
106.7 |
Italy |
94.3 |
94.6 |
94.3 |
93.4 |
94.0 |
92.8 |
Cyprus |
113.8 |
113.7 |
113.4 |
112.1 |
112.9 |
110.9 |
Latvia |
100.4 |
100.0 |
100.1 |
99.2 |
99.2 |
99.5 |
Lithuania |
115.8 |
113.8 |
111.3 |
113.3 |
110.3 |
110.5 |
Luxembourg |
85.1 |
87.0 |
92.2 |
81.9 |
85.7 |
87.8 |
Hungary |
96.3 |
95.0 |
97.6 |
96.4 |
98.1 |
99.1 |
Malta |
116.4 |
123.0 |
115.6 |
116.1 |
119.8 |
119.9 |
Netherlands |
102.6 |
105.4 |
106.7 |
105.2 |
108.0 |
110.8 |
Austria |
102.7 |
103.3 |
101.9 |
103.5 |
103.1 |
102.2 |
Poland |
118.4 |
114.4 |
116.7 |
116.3 |
117.0 |
114.9 |
Portugal |
102.1 |
99.9 |
101.0 |
96.5 |
96.9 |
95.0 |
Romania |
94.5 |
96.0 |
93.3 |
92.8 |
91.6 |
93.1 |
Slovenia |
95.1 |
95.1 |
95.3 |
93.6 |
94.3 |
95.8 |
Slovakia |
96.7 |
96.7 |
96.7 |
96.0 |
95.3 |
94.7 |
Finland |
107.5 |
105.3 |
103.7 |
105.7 |
104.5 |
103.2 |
Sweden |
106.9 |
110.6 |
111.7 |
111.2 |
106.9 |
113.8 |
Norway |
105.1 |
105.8 |
104.7 |
112.6 |
104.6 |
105.7 |
Switzerland |
107.6 |
111.9 |
121.3 |
122.0 |
: |
: |
: Data not available Source dataset: sts_inpr_m
|
||||||
Production indices for total industry, calendar adjusted (base year 2021) |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Mar-26 |
Apr-26 |
May-26 |
Jun-26 |
Jul-26 |
Aug-26 |
|
Euro area |
105.2 |
97.1 |
98.8 |
99.7 |
99.4 |
82.9 |
EU |
107.6 |
99.4 |
100.9 |
102.1 |
100.0 |
86.1 |
Belgium |
98.4 |
90.2 |
87.4 |
93.1 |
83.4 |
77.1 |
Bulgaria |
96.1 |
85.7 |
84.4 |
90.5 |
88.0 |
84.9 |
Czechia |
111.4 |
104.7 |
105.5 |
110.5 |
93.5 |
96.2 |
Denmark |
146.0 |
138.2 |
133.0 |
141.9 |
129.7 |
135.4 |
Germany |
99.1 |
89.7 |
89.9 |
93.3 |
89.6 |
83.1 |
Estonia |
96.7 |
92.1 |
95.7 |
88.4 |
77.2 |
90.2 |
Ireland |
105.7 |
108.5 |
116.9 |
98.4 |
120.9 |
102.7 |
Greece |
119.5 |
112.0 |
116.3 |
121.9 |
125.3 |
107.6 |
Spain |
110.0 |
103.0 |
110.7 |
109.6 |
110.4 |
81.1 |
France |
113.3 |
103.4 |
96.9 |
106.3 |
100.4 |
80.2 |
Croatia |
107.4 |
100.7 |
102.1 |
104.3 |
115.8 |
91.7 |
Italy |
104.6 |
94.4 |
101.6 |
97.4 |
103.9 |
61.7 |
Cyprus |
115.8 |
113.0 |
117.4 |
117.6 |
126.8 |
90.5 |
Latvia |
100.2 |
96.1 |
107.3 |
102.8 |
102.9 |
101.5 |
Lithuania |
118.8 |
113.0 |
113.2 |
116.3 |
107.3 |
111.3 |
Luxembourg |
95.0 |
90.1 |
93.3 |
83.2 |
83.6 |
74.5 |
Hungary |
104.3 |
93.7 |
99.7 |
99.9 |
98.5 |
88.2 |
Malta |
122.0 |
122.1 |
117.4 |
120.3 |
126.1 |
111.9 |
Netherlands |
109.2 |
104.1 |
106.6 |
109.1 |
106.0 |
103.0 |
Austria |
113.0 |
102.7 |
99.8 |
108.0 |
104.0 |
90.3 |
Poland |
125.4 |
115.2 |
116.1 |
117.1 |
113.5 |
106.8 |
Portugal |
108.6 |
98.3 |
104.7 |
96.4 |
103.3 |
80.5 |
Romania |
99.2 |
93.7 |
97.0 |
94.8 |
92.9 |
84.8 |
Slovenia |
104.7 |
94.6 |
99.1 |
97.8 |
94.6 |
80.4 |
Slovakia |
104.2 |
96.7 |
97.2 |
99.6 |
87.6 |
85.3 |
Finland |
115.6 |
105.1 |
102.5 |
108.8 |
90.5 |
99.2 |
Sweden |
119.0 |
111.9 |
111.0 |
114.8 |
82.3 |
100.0 |
Norway |
111.1 |
105.0 |
101.0 |
103.7 |
101.0 |
107.0 |
Switzerland |
116.7 |
108.7 |
120.9 |
130.2 |
: |
: |
: Data not available Source dataset: sts_inpr_m
|
||||||
Note pentru utilizatori
Revizuiri și calendar
Față de datele publicate în comunicatul de presă din 16 septembrie 2026, variația procentuală lunară pentru iulie 2026 a fost revizuită de la -0,1% la -0,3% în zona euro și de la -0,3% la -0,4% în UE. Variația procentuală anuală a fost revizuită de la 0% la -0,3% în zona euro și de la +0,3% la +0,2% în UE.
Metode și definiții
Indicele producției industriale măsoară evoluția volumului producției pentru industrie, exclusiv construcțiile, pe baza datelor ajustate în funcție de efectele calendaristice și sezoniere.
Seriile ajustate sezonier pentru zona euro și UE sunt calculate prin agregarea datelor naționale ajustate sezonier.
Industria totală acoperă secțiunile B–D din NACE Rev. 2. Observațiile lipsă din statele membre pentru lunile recente sunt estimate pentru calculul agregatelor zonei euro și UE.
Informații geografice
Zona euro (EA21) include Belgia, Bulgaria, Germania, Estonia, Irlanda, Grecia, Spania, Franța, Croația, Italia, Cipru, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Țările de Jos, Austria, Portugalia, Slovenia, Slovacia și Finlanda.
Uniunea Europeană (UE27) include Belgia, Bulgaria, Cehia, Danemarca, Germania, Estonia, Irlanda, Grecia, Spania, Franța, Croația, Italia, Cipru, Letonia, Lituania, Luxemburg, Ungaria, Malta, Țările de Jos, Austria, Polonia, Portugalia, România, Slovenia, Slovacia, Finlanda și Suedia.
Pentru mai multe informații
Secțiunea bazei de date privind statisticile conjuncturale ale întreprinderilor
Articolul Statistics Explained despre indicele producției industriale
Articolul Statistics Explained despre revizuirile statisticilor conjuncturale ale întreprinderilor
Ponderile statelor membre în agregatele UE și ale zonei euro
(a se vedea fișierul Base year 2021 weights - Euro indicators releases)
Source: Eurostat, ec.europa.eu/eurostat. Documentul original ↗
